Autumn Term 2017

 Form time – 8.30 – 8.50am

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Year 11

Musicianship (Mu1)

Year 9 Music Ensemble (Mu1) Year 7 Music Ensemble (Mu1) Year 8 Music Ensemble (Mu1) Year 10

Music Surgery (Mu1)

Lunchtime

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
All years

Chamber Choir (Mu2)

All years

Cards & Chess (Library)

All years

Music Theatre Group (Mu2)

All years

Chamber Choir (Mu2)

All years

Jazz Club (MU1)

All years

Cards & Chess (Library)

Years 7 -9

Creative Writing (E4)

All years

Xplore – Christian Union

All years

Cards & Chess (Library)

Year 7

Basketball (Sports Hall)

Years 7 & 8

Science Club (S1)

Years 10, 11 & Sixth Form

Photography catch up

All years

Cards & Chess (Library)

Year 10

Transformation (English)

All years

Cards & Chess (Library)

 

All years girls Computing (IT2) All years

Random (M5)

   
 Year 7 & 8

Dance Club (DS1)

After school

Clubs finish at 4.15pm with the exception of Robotics (4.30pm) Basketball (4.50pm) Autumn Gala rehearsals (5pm) and Martial Arts (see below)

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Girls’ Basketball All years (Sports Hall) Year 11
Drama surgery (week A) (Drama)
All years

Autumn Gala rehearsals (audition process)

All years

Autumn Gala rehearsals (audition process)

All years
Homework Club (Library)
Boys’ Basketball

Years 8 & 9 (Sports Hall)

Year 12/13

Drama surgery (week B) (Drama)

 

 All years
Homework Club (Library)
All years
Homework Club (Library)
 
 All years
Homework Club (Library)
Years 9-11 Badminton (Sports Hall) Brass Ensemble (week A)(Grade 3+) (MU2) Years 7 – 9

Foundation Orchestra (MU1)

 
  Girls’ Netball

Years 9 & 10 (MUGA)

All years

Chamber Orchestra (Grade 4+) (MU1)

Brass Ensemble (week B)(Grade 3+) (MU2)  
  Year 7 Boys Rugby (Field) All years

Girls’ Hockey

(Field)

All years

Robotics Club (DT4)

 
All years

Homework Club (Library)

Years 7 & 8

Cross Country

(Field)

Years 7 – 10

Boys Rugby

 (Field)

  Years 8 & 9

Boys’ Rugby

(Field)

All years Girls’ Football (Astro)
  Years 11 & Sixth Form

Basketball

(Sports Hall)

 All years

Badminton

 (Sports Hall)

    Girls’ Netball

Years 7 & 8 (MUGA)

*SUBJECT TO FIXTURES

All years

Martial Arts

(Gym)

(Years 7-9 3.15 – 4.10pm)

(Years 10 – 13 4.10 – 5pm)

Year 11

GCSE Textiles

(DT1)

 

 

library-clubs-2016-17_page_1
library-clubs-2016-17_page_1
library-clubs-2016-17_page_2
library-clubs-2016-17_page_2
library-clubs-2016-17_page_3
library-clubs-2016-17_page_3
library-clubs-2016-17_page_4
library-clubs-2016-17_page_4
library-clubs-2016-17_page_5
library-clubs-2016-17_page_5
library-clubs-2016-17_page_6
library-clubs-2016-17_page_6